Foto

Rezidenční čtvrť Lihovar – Střed a Jih

2023
BIM
Bydlení
Polyfunkce
Projekt
Nová dominanta pražského Smíchova. Rezidenční bydlení i veřejný prostor s prvky původního industriálního objektu.
Ocenění:
TOP Estate & Business 2024 – Vítěz kategorie Projekt s největším přínosem pro rezidenta
  • Investor

    Trigema Projekt Smíchov s.r.o.

  • Adresa

    Praha 5, ul. Nádražní a Strakonická

  • Architekt

    Black n' Arch, s.r.o.

  • Projektant

    CASUA

  • Rok

    2022–2024

  • Investiční náklady

    2 mld. Kč

  • Plocha

    30 500 m² HPP

Ocenění:
TOP Estate & Business 2024 – Vítěz kategorie Projekt s největším přínosem pro rezidenta
Foto
Do projektu byly organicky začleněny dvě kulturní památky – zděný komín lihovaru a budova bývalé varny.

Projekt Lihovar je nová obytná čtvrť na levém břehu Vltavy, která vzniká přestavbou brownfieldu na místě bývalého Zlíchovského lihovaru – mezi ulicemi Nádražní a Strakonická. Aktuálně se dokončuje severní etapa, my pak v roli generálního projektanta pracujeme na etapě Střed a Jih.

Střed bude sloužit jako nájemní bydlení s veřejně přístupným vnitroblokem, ve kterém bude umístěn jeden z největších food marketů v Praze. Návrh zachovává a začleňuje dvě kulturní památky: původní komín továrny a budovu bývalé varny. Jižní blok budou tvořit tři samostatné bytové domy s výraznou dominantou věže, inspirované právě vzhledem továrního komínu. 

Pro urbanistické a architektonické řešení celého projektu byla určující tradiční smíchovská architektura. Proto jsou jednotlivé objekty i bloky různě vysoké. Jižní části bude dominovat jeden hlavní objekt. Ve středním bloku odpovídá výška všech budov původní zástavbě a dává tak hodnotným kulturním památkám možnost vyniknout. V severním bloku se budovy zvyšují směrem ke stávající zástavbě. 

Na původní tovární prostředí navazují stylové prvky, jako jsou cihlové fasády, okna s mřížkováním, pilové střechy, ocelová potrubí nebo zavěšené dráhy a koleje, které procházejí od severu na jih. V projektu také zohledňujeme různorodá technická řešení, jako například geotermální vrty pro vytápění a chlazení, využití studniční vody pro splachování toalet, sběr dešťové vody pro zavlažování rostlin, použití prefabrikovaných koupelen nebo vybavení bytů inteligentními domácnostmi. 

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto