Logo

Architekti a projektanti v Kodani (1. část)

2024
Zahraničí
Edukace
Firemní kultura
Předposlední zářijový víkend jsme se vydali, myšleno téměř celá kancelář, na výlet za moderními architektonickými skvosty dánské Kodaně. Naše mise byla jasná. Zjistit co nejvíce o tom, jak se dělají udržitelné stavby ve Skandinávii.
Foto

Tyto výlety jsou vlastně jedním z nejhodnotnějších firemních benefitů, které v CASUA máme.

Ve čtvrtek po práci jsme odletěli do Kodaně a ubytovali se v prostorově skromném, ale pro cestovatele velmi dobře vymyšleném hostelu Next House Copenhagen.

Ráno jsme se vydali k Maersk Tower na sraz s jeho autorem Madsem Madrupem Hansenem, který nás provedl budovou univerzitního kampusu od přízemí přes posluchárny a laboratoře až do posledního patra, které je určené pro odpočinek a kochání se výhledem skrze prosklenou fasádu na centrum Kodaně. Místa pro odpočinek a studium byla vlastně rozeseta v každém patře nejen ve formě sezení u stolu, ale i jako výklenek ve zdi nebo obrovské schody s polštáři ve vstupní hale. Zajímavostí kampusu jsou pro nás místní garáže, které mají trošku menší vrata na fotobuňku a nevjíždíte do nich autem, ale na kole. Kola jsou v Kodani na každém kroku. Právě v této budově parkují na praktických etažérech ve dvou nebo třech výškových úrovních a vejde se jich sem opravdu hodně. Další věcí, která v Dánsku všeobecně stojí za zmínku, je zeleň. Je všudypřítomná a pěkně divoká. U nás si hrajeme s dekorováním záhonů malými keříky, bobulovinami a okrasnými trávami. Tady mají větší stromy, nejčastěji břízy nebo modříny, okolo kterých roste divoká vysoká tráva, kterou bychom doma nejspíš nazvali lebedou nebo plevelem. Ale zde mezi moderní architekturou to vypadá velmi přirozeně.

Po prohlídce jsme se procházkou vydali na oběd do architektonické kanceláře C.F. Moeller, kde nám Maibritt Dammann ukázala, jakým způsobem přistupují zdejší architekti k tvorbě udržitelných nemocnic. Viděli jsme krásné moderní nemocnice, které byly zasazeny do krajiny tak, že část budovy vždy splývala s přírodní masou, která čněla někde poblíž. Kancelář staví nemocnice nejen v Dánsku, ale i Norsku a Německu.

 

Po obědě jsme se dopravili do nových čtvrtí Kodaně, které vznikají na písečných náspech v moři. Na konci jednoho takového náspu si postavila své sídlo i architektonická kancelář Bjarke Ingels Group, která se pyšní dodáním vítězného návrhu Vltavské filharmonie. V BIGu nás provázeli dva čeští architekti, Jan Magasanik a Jan Kyselý, kteří pro BIG dlouhodobě pracují. Interiéru stavby dominuje paprskovité schodiště. Kromě vnitřního prostoru a jeho organizace pro práci architektů jsme mohli obdivovat i krásné výhledy na moře. Budova byla postavena podle principů LEAP, které BIG propaguje. Jedná se o spolupráci mezi krajinným architektem, projektantem, architekty a produktovými designery. Z našeho pohledu je toto propojení profesí velmi funkční. Zdejší architekti se nyní na celé budově učí vychytat mouchy na stavbách, které vznikají v opravdu těsném sousedství s mořem.

Po této prohlídce jsme jeli zpracovat všechny zážitky a dojmy do bývalého námořního skladu Refshalevej, kde nyní najdete desítky stánků s lahůdkami z celého světa, pobočku pivovaru Mikkeller Baghaven nebo michelinskou restauraci Noma.

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto